podpórki pod książki
Produkty ergonomiczne

Prawidłowa postawa podczas czytania

Czytanie uchodzi za jeden z najbardziej wartościowych sposobów spędzania czasu. Jednak choć jest znakomite dla naszego umysłu, niekoniecznie musi służyć naszemu kręgosłupowi. Na szczęście istnieją sposoby na to, by go odciążyć podczas oddawania się lekturze. Warto je poznać, by uniknąć problemów z tą częścią ciała w przyszłości.

Ergonomia przy biurku

W dzisiejszych czasach większość z nas prowadzi mało aktywny tryb życia. Pracujemy przy biurkach, zwykle przez wiele godzin wpatrując się w ekran komputera. Taki wzorzec może prowadzić do wielu schorzeń, zwłaszcza tych związanych z nieprawidłową postawą. Nic dziwnego, iż coraz częściej mówi się o tym, że „siedzenie to nowe palenie” – przyjmuje się bowiem, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu w takiej pozycji może prowadzić do równie wielu problemów zdrowotnych co palenie papierosów. Niestety, nie zawsze mamy możliwość zmiany stylu codziennego funkcjonowania. Jednak jeśli nasza praca wiąże się z wielogodzinnym siedzeniem przy biurku, możemy zadbać przynajmniej o zachowywanie prawidłowej postawy. Przede wszystkim należy wyposażyć się w dobre, ergonomiczne krzesło, wyprofilowane tak, by podpierało kręgosłup, a zwłaszcza odcinek szyjny i lędźwiowy. Siadając, należy dosunąć pośladki do samego oparcia, zaś nogi najlepiej oprzeć na taborecie lub pufie.

ergonomiczne wyposażenie biura

Czytanie a kręgosłup

Zwykle czytamy w pozycji siedzącej, leżącej lub półleżącej. Aby to hobby nie miało negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia, należy zadbać o podparcie dla głowy i karku oraz unikać schylania się. Bardzo dobrym gadżetem wspierającym prawidłową postawę podczas oddawania się lekturze są podpórki pod książki, które pomagają unikać niepotrzebnego zginania szyi. Oprócz tego znakomicie się sprawdzają podczas notowania lub gotowania, kiedy nie mamy możliwości przytrzymywania kartek i powstrzymywania ich przed samoczynnym przewracaniem. Oprócz tego gwarantują dobrą widoczność tekstu i zajmują mniej miejsca na biurku niż książka w pozycji leżącej.

Podstawka pod książkę Fellowes
Możliwość komentowania Prawidłowa postawa podczas czytania została wyłączona